آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران

آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران به چه صورت برگزار می‌شود؟

جمعیت زیادی از انسان­ها در این مورد اتفاق نظر دارند که مرگ پایان زندگی نیست و بخش تازه­ای برای ادامه­ی آن است و به زندگی معنا و مفهوم می­بخشد. اما اندوه غم از دست دادن عزیزان همواره در یادها باقی خواهد ماند بر اساس آنچه گذشتگان برای ما به یادگار گذاشته­اند، سوگواری برای عزیزان از دست­رفته سبب آرامش و آسودگی خاطر هر چه بیشتر بازماندگان و عزیزان متوفی می­گردد. به همین دلیل مراسمی تحت عنوان مراسم ترحیم یا مراسم ختم برای آمرزش روح درگذشته و فاتحه‌خوانی ترتیب داده می‌شود. برای بررسی آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران بهتر است ابتدا کمی در مورد مراسم ترحیم بدانیم.

پیشینه آداب رسوم مراسم ختم در تهران

پیشینه ­ای از آداب و رسوم مراسم ترحیم در ایران باستان 

در برخی آثار بیان می‌شود که پیشینه­ی برگزاری مجالس سوگواری به عهد باستان بازمی‌گردد. طبق باور ایرانیان باستان خاک مقدس است و به همین دلیل درگذشتگان را در خاک دفن می­کردند. اعتقاد داشتند جهانی روحانی در زیرزمین وجود دارد و این دفن کردن سبب تقدس متوفی خواهد شد و از طریق آن به جاودانگی خواهد رسید.

رسم کفن­کردن در ایران باستان اینگونه بود که متوفی را بعد از غسل دادن و کفن پوشاندن به قبرستان می‌بردند و دفن می‌کردند. کفن سفید نشانی از پاکی و برتری هنگام رفتن به جهان دیگر بوده است. پوشاندن کفن نشان دهنده­ی این بوده است که ایرانیان باستان به معاد جسمانی نیز در کنار معاد روحانی اعتقاد داشتند و با کفن پوشاندن، میت را با تقدس خاصی وارد مرحله جدیدی از زندگی خود می‌کردند. اما در نوشته ها آمده است که فرزندان پادشاهان را در خاک دفن نمی‌کردند، بلکه آنها را با تابوت در گنبد عالی خود می­گذاشتند.

مراسم ختم در صدر اسلام  

گفته می‌شود برگزاری مراسم سوگواری به دوران صدر اسلام تعلق دارد. در صدر اسلام پیامبر برای تسلی دادن خانواده درگذشتگان به نزد آنها می‌رفتند و آنها را به صبر و آرامش فرا می‌خواندند. ایشان انجام این کار را تا سه روز توصیه می‌کردند و در این سه روز برای خانواده درگذشته غذا می‌بردند. و به همین دلیل در سه روز اول مراسم عزاداری برگزار می‌شده است. همچنین انجام مراسم ترحیم و آمرزش‌ خواهی برای متوفی در روز سوم، شب هفتم، شب چلهم و روز سالگرد برپا می­شده است.

آداب رسوم مراسم ترحیم در تهران
 

از آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران چه می‌دانید؟ 

مراسم ختم یا مراسم ترحیم از روز خاکسپاری شروع می‌شود، تا یاد متوفی زنده نگه داشته شود. در این زمان است با دادن خیرات برای وی طلب آمرزش می‌شود. گاه این مراسم در شهرهای مختلف همراه با آداب و رسوم خاصی است، کلیت مراسم عزاداری و آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران و اکثر شهرهای ایران به همین صورت است و تنها با کمی تغییر در جزییات اجرا می‌شود.

از آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران این است که معمولاً سه روز در خانه­ی صاحب‌ عزا ناهار یا شام به میهمانانی که برای  تسلیت‌گویی آمده‌اند با آبگوشت لپه و پلو خورشت قیمه پذیرایی می‌شود. در پایان روز سوم مهمانان بر سر مزار متوفی حاضر می‌شوند. از این مراسم در شهر تهران با نام تذکر یاد می‌شود. در بعد از ظهر روز ششم پس از مرگ متوفی نیز بستگان و اطرافیان بر مزار او حاضر می‌شوند و برای او طلب آمرزش و آرامش می­کنند.

مراسم چهلم و مجلس نوروزی در تهران

مراسم چهلم و مجلس نوروزی در تهران

از دیگر آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران این است که مجلس ختم شب چهلم متوفی و مراسم شب سال را پس از اینکه مراسمی بر سر مزار درگذشته برگزار شد، مهمانی در خانه یا رستوران به یاد وی برگزار می­شود و از خویشاوندان و دوستان پذیرایی می‌شود. سی و نه روز بعد از خاکسپاری متوفی بر روی مدفن ( قبر ) وی سنگ قبر قرار میدهند که در تهران به این رسم پاگرفتن گفته می‌شود.  از دیگر آداب و رسوم مراسم ترحیم در شهر تهران این است که در نخستین عید نوروز پس از مرگ متوفی مجلسی برگزار می­شود و مجلس نوروزی نامیده می­شود، که در آن خانواده متوفی از مهمانان با برگه زردآلو پذیرایی می‌کنند.

نحوه­ ی برگزاری مجلس ختم در تهران

اطلاع رسانی در مورد مجلس ختم به ‌طور شفاهی به خویشاوندان و آشنایان یا دادن آگهی در روزنامه صورت می­گیرد. میتوان گفت از آداب و رسوم مراسم ترحیم در تهران شروع مجلس ختم با قرآن‌خوانی است. پس از آن روحانی در مورد فانی بودن جهان هستی و زندگانی بشریت، آمادگی برای سفر آخرت و دیگر موضوعات دینی و اخلاقی سخنرانی می­کند. در مدت برگزاری مراسم، سخنران مجلس فوت درگذشته را به صاحبان عزا تسلیت می‌گوید و میهمانان را به ذکر صلوات و قرائت فاتحه دعوت می­کند. در طول مراسم گاهی با نوشیدنی و حلوا و خرما در مجلس از حاضران پذیرایی می­شود، برای این کار طاقه‌شالی در مسجد پهن می‌کنند و روی آن قاب و قدح، جعبه­ی حاوی جزوه‌های قرآنی و دیگر موارد ذکر شده را می­گذارند.

در پایان باید گفت کلمات نمی‌تواند بیانگر اندوه و همدردی ما در فوتِ عزیزان باشد، امید است که خاطرات عزیزان مایه آرامش قلبی و روحی بازماندگان باشد. سامانه آنلاین ترحیم جهت تسهیل خانواده های داغدار امکان برگزاری مراسم ختم به صورت آنلاین را فراهم کرده است. تا اگر به هر دلیل امکان برگزاری مراسم حضوری را ندارید بتوانید مجلسی آنلاین در خور عزیز از دست رفته خود برگزار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *