مراسم ختم در یزد

مراسم ختم در یزد به چه صورتی انجام می­شود؟

لغت یزد به معنای پاک است. در گذشته این شهر را سرزمین مقدس و شهر خدا می­دانسته­اند. با شروع گرایش به دین اسلام از این شهر با عنوان دارالعباده یاد شده است. یزد با پیشینه­ای درخشان و تاریخی دارای آیین­ها و سنت‌های مخصوص به خود است. آداب و رسوم مردم یزد از دیرباز بسیار گوناگون بوده و درتمامی عرصه‌های فرهنگی به چشم می­آید. اما در میان تمامی این تفاوت­ها ساده زیستی و قناعت فرهنگ مشترک بین تمام مردم این شهر است. مراسم ختم در یزد و رسوم برگزاری آن یکی از رسوم بسیار دیدنی این شهر بشمار می­رود.

برگزاری مراسم ختم در یزد

پذیرایی مراسم ختم در یزد

از گذشته تا کنون ایرانیان به مراسم­هایی مانند عزا یا عروسی توجه ویژه­ای داشته­اند، همچنین پذیرایی در این مجالس نیز امری مهم به شمار می­رفته است. در این میان پذیرایی مراسم ختم همیشه دارای آداب و رسوم خاص خود بوده است. همچنین خوراکی که در مجالس مصرف می­شد نیز مورد توجه بود. به دلیل همین امر برای پذیرایی مراسم ختم در یزد شیرینی­های ویژه ای وجود دارد. مردم یزد با کیک یزدی، کیک برشی یا نیم شکری از میهمانان در عزاداری پذیرایی می­کنند.

قهوه یزدی در مراسم ختم
قهوه یزدی در مراسم ختم

استفاده از قهوه یزدی در مراسم ختم

سنتی که از دیرباز در مراسم ختم در یزد و همچنین مراسم عزاداری امامان بزگوار در این شهر وجود دارد، سرو قهوه مخصوص است. این نوع از قهوه با قهوه­های معمولی تفاوت دارد. زیرا که دارای عطر و بویی خاص و بسیار غلیظ است. برای سرو  قهوه یزدی از فنجان­های کوچک استفاده می­شود. برای تهیه قهوه یزدی، ابتدا باید پودر قهوه را با آب، هل، گلاب و نبات که مهمترین عضو این ترکیب است، را در ظرف مسی بر روی شعله  بسیار کم حرارت قرار داد. دم کشیدن قهوه یزدی نیاز به شش ساعت زمان دارد. از این قهوه در مراسم­هایی مانند پرسه یا روضه نیز استفاده می­شود.

رسوم زرتشتیان و مراسم ختم در یزد
رسوم زرتشتیان و مراسم ختم در یزد

مراسم ترحیم زرتشتیان در یزد

می­توان بیان کرد که آیین و رسوم سوگواری و ترحیم از آیین‌هایی است که در باورهای دینی هر انسانی ریشه­ا‌ی عمیق دارد. با مرگ هر انسان جایی خالی در ذهن و قلب بازماندگان وی ایجاد خواهد شد که تا سال­ها آن را احساس خواهند کرد. هر دین و آیینی در ایران دارای رسوم مختلف خود برای برگزاری این مراسم است. زرتشتیان یزد نیز مانند دیگر اقوام و یا آیین­ها رسوم خاص خود را دارند.

درگذشته زرتشتیان بدن متوفی را بر فراز برجی که آن را دخمه می­نامیدند و در محلی دور افتاده واقع بود، قرار می­داده­اند تا طعمه­ی پرندگان وحشی شود. اما امروزه مراسم دفن جسد متوفی پس از انجام تشریفات مقدماتی، غسل میت، انجام نماز ویژه­ای برای وی و با خواندن سرودی توسط موبدان صورت می­گیرد و پس از آن جنازه به آرامگاه ابدی فرستاده خواهدشد. زرتشتیان برای آرامـش و بر سر آرامـگـاه یا بر مـزار متوفی فاتحه نمی­خوانند اما از یـک سـرود کـوتـاه اوسـتـایـی استفاده می­کنند.

مراسم ترحیم زرتشتیان در یزد
مراسم ترحیم زرتشتیان در یزد

رسوم زرتشتیان و مراسم ختم در یزد

در آیین‌ زرتشتی شیون و زاری گناه ‌است و گفته شده است که در هیچ صورتی نباید به شیون و زاری ادامه داد. زیرا که این کار کمکی به روح متوفی نخواهد کرد، بلکه سختی­هایی را نیز به روح درگذشتگان می‌رساند. یکی دیگر از دلایل این امر این بوده است که یکی از پایه‌های بنیادین دین زرتشت آزار نرساندن به بدن است و به همین دلیل بر دوری از شیون و زاری تاکید شده است. پوشیدن لباس سفیدرنگ شرکت کنندگان نیز به دلیل ایجاد آرامش بر محیط و بازماندگان فرد درگذشته است. بیشتر خوراکی‌‌ها‌ و شیرینی­هایی که بر سر سفره قرار می­گیرند مانند: گلاب، قهوه، شکر، ویژگی­های آرامش بخشی و دارویی دارند و به همین دلیل از آنها استفاده می­شود.

 

سامانه آنلاین ترحیم شرایطی را برای عزیزان داغدار فراهم آورده است تا در هر شرایطی بتوانید مجلس ختم آنلاین برای عزیز از دست رفته خود برگزار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *