چگونگی ارسال پیام برای خانواده عزادار

چگونگی ارسال پیام ترحیم برای خانواده عزادار

همه ­ی انسان­ها اتفاق جبران ناپذیر از دست دادن عزیزان را در زندگی تجربه خواهند کرد. مرگ پیش­آمدی است که درد ناشی از آن هیچ­گاه برای بازماندگان فراموش نخواهد شد. برای تسکین و کم کردن این درد تنها می­توان با بازماندگان متوفی همدردی و همدلی کرد. تسلیت گفتن و ارسال پیام ترحیم به افرادی که به هر دلیلی عزیزی را از دست داده‌اند یکی از رسوم مهم عزاداری در فرهنگ‌های مختلف جهان بشمار میرود. باید دانست تسلیت گفتن کار راحت و آسانی نیست و ارسال پیام ترحیم آداب مخصوص به خود را دارد. با تسلیت گفتن باید میزان دلتنگی و دلسوزی را نشان داد و در این بین مجاز به بیان کردن هر چیزی نخواهیم بود.

استفاده نکردن از همین نکات ساده امکان دارد به جای کاهش درد و تسکین غم بازماندگان متوفی و اندوه آنها را افزایش دهد. در این بحث با یکدیگر روش­های مناسب برای تسلیت گفتن را بررسی می­کنیم تا در زمان قرار گرفتن در این شرایط روحی ناگوار باعث رنجش عزیزانمان نباشیم و صحبت­های ما آسودگی خاطر آنان را  به همراه داشته باشد.

 

انا لله و انا الله راجعون

زمان مناسب برای ارسال پیام ترحیم

دلیلی ندارد منتظر بمانید تا حتما در مراسم خاکسپاری یا ترحیم متوفی شرکت کنید و بعد به عزیزان وی تسلیت بگویید. بلافاصله پس از اینکه باخبر شدید، به خانواده عزادار تسلیت بگویید. این کار را با ارسال پیام ترحیم خصوصی برای فرد موردنظر یا تماس خصوصی با وی انجام دهید. اما چون در عصر دیجیتال هستیم، اگر زمانی خود شخص سوگوار پستی را در شبکه­های اجتماعی منتشر کرد و فوت عزیزش را اطلاع داد، می‌توان به صورت عمومی نیز این غم بزرگ را به وی تسلیت گفت.

دقت در انتخاب پیام ترحیم 

در چنین شرایطی باید بسیار مراقب جملاتی که بیان می­شوند و رفتار و برخوردی که با شخص عزادار خواهد شد، بود. برای فردی که دچار شک و هیجانات ناشی از دست دادن عزیزی است، جملات رایج و عادی ادای احترام نیز احتمال دارد باعث رنجش شخص سوگوار باشد. بیان جملاتی همچون “می‌توانست بدتر از این شود” یا “زندگی ادامه دارد” در زمانی که شخص عزادار هنوز با اتفاقی که رخ داده است و هنوز هم دچار هیجانات ناشی از این اتفاق دردناک است، درست نیست. هرگز جملات را با عبارت‌هایی مانند “حداقل” و “خوبی‌ش اینه که” شروع نکنید زیرا این کلمات بار منفی بیشتری را بر دوش شخص سوگوار خواهند گذاشت و وی هیچ گاه این کلمات را از یاد نخواهد برد. به جای استفاده از “درکت می‌کنم” بگویید باید خیلی سخت باشد و به شخص عزادار نشان دهید او را درک می­کنید و با او صادق هستید.

 

گوش شنوا  برای سوگوار

گوش شنوا  برای سوگوار

در شرایط سختی همچون از دست دادن عزیزان به دلیل متفاوت بودن انسان­ها و افکار و رفتارهای آنان و شرایطی که تجربه می‌کنند ممکن است بعضی افراد دوست داشته باشند در این مورد صحبت کنند. بهتر است تصمیم‌گیری در این مورد را به خودشان بسپارید. “در جواب سوال دوست داری حرف بزنی؟” فرد می‌تواند آزادانه در مورد این موضوع صحبت کند یا با یک جمله یا عبارت کوتاه موضوع را پایان دهد. در این شرایط تنها چیزی ک به شخص داغدار کمک خواهد کرد توجه به صحبت‌های او بدون قضاوت کردن است. گاهی تکرار قسمتهایی از صحبت فرد که خود او بر روی آنها تاکید دارد، باعث می‌شود وی احساس بهتری داشته باشد.

سوگواری و گریه کردن

شرایطی که شخص در این زمان تجربه می­کند غم و هیجانی است که برای وی گریزناپذیر خواهد بود. گفته می­شود اشک ریختن تعادل و آرامش را به بدن باز می‌گرداند. علاوه بر گریه تمام رفتارهایی که شخص عزادار به عنوان سوگواری انجام می‌دهد، همگی برای کنار آمدن با این اتفاق مهم است. باید به فرد اجازه دهید این دوره را به صورتی که مایل است بگذراند. تا در گذر زمان این هیجانات سرکوب شده وی را دوباره اسیر خود نکرده و بتواند هرچه راحت­تر سوگواری خود را برای عزیز از دست رفته­اش انجام دهد.

 

مرور خاطرات متوفی در زمان ارسال پیام ترحیم

مرور خاطرات متوفی در زمان ارسال پیام ترحیم

در این زمان حساس نباید اجازه داد حس نگرانی و دلواپسی در شخص داغدار ایجاد شود. با مرور خاطرات متوفی یاد وی را زنده کرد و باعث دلگرمی شخص عزادار شویم. زیرا بازگو کردن خاطرات مشترک حس همدلی را منتقل خواهد نمود. حتما سعی کنید تا این مرور خاطرات را در نوشتن و ارسال پیام ترحیم نیز در نظر داشته باشید.

 

شما می توانید برای عرض تسلیت و همدردی با خانواده داغدار مراسم یادبود آنلاین برای عزیزی که از دست داده اند در سامانه آنلاین ترحیم برگزار کنید و اینگونه با خانواده داغدار همدلی کرده باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *