قبرستان های مشهد در کجای شهر واقع شده اند؟

قبرستان های مشهد در کجای شهر واقع شده‌اند؟

شهر مشهد دارای جاذبه­ های متنوع زیادی است. آرامستان­ های مشهد نیز در رده بناهای تاریخی و مذهبی قرار میگیرند. از این گونه گردشگری در تمام دنیا با نام گردشگری سیاه یاد می­شود، که طرفداران زیادی نیز دارد. از قبرستان های مشهد می­توان به عنوان مکان­های گردشگری و بسیار آرام نام برد. آرامش و سکوت این اماکن به دلیل فضای طراحی شده آنها است تا فرصتی ایجاد کرده و بتوانند آدمی را به تفکر و خلوت با خود دعوت نمایند. برای آشنایی بیشتر با فرهنگ و آداب و رسوم این شهر و مراسمی که در آرامستان­ها در زمان برگزاری مراسم ختم صورت میگیرد بهتر است مقاله نحوه­ ی برگزاری مراسم ترحیم در شهر مشهد را مطالعه کنید. در ادامه به معرفی قبرستان­ های شهر مشهد می پردازیم.

 

قبرستان حرم امام رضا (ع)
قبرستان حرم امام رضا (ع)

قبرستان حرم مطهر امام رضا (ع)

از سال­های دور تا کنون عاشقان آستان امام هشتم در کنار آرامگاه این حضرت بزرگوار دفن می­شدند به همین دلیل بخش خاص و وسیعی برای این امر بخصوص در این مکان مقدس در نظر گرفته شد. این قبرستان یکی از مهمترین قبرستان­ های مشهد به شمار میرود و برای ورود به آن باید در صحن آزادی به بخش زیرین حرم مطهر و طبقات پایین حرکت کرد. در این آرامستان در تمام فضا از سنگ­های مرمر استفاده شده است، و نام افراد درگذشته بر روی سنگ قبرهای کوچکی نوشته شده است. در صحن های دیگر حرم مطهر امام رضا (ع) نیز آرامستان­هایی وجود دارد. قیمت قبور آرامستان حرم مطهر رضوی به طرز قابل توجهی گرانتر از سایر قبرستان­ های شهر است، بطوری که با قیمت یک خانه مسکونی در سطح شهر مشهد برابری می کند. گران ترین قبور متعلق به صحن آزادی است.

آرامگاه خواجه ربیع مشهد
آرامگاه خواجه ربیع مشهد

قبرستان خواجه ­ربیع 

آرامستان خواجه ربیع از بقعه­های مشهور کشور و متعلق به دوره صفوی می­باشد، که بنای آن را شاه عباس ساخته است. به همین دلیل از اهمیت هنری بالایی برخوردار می­باشد. تا کنون کاشیکاری­ها و باغ بزرگ و زیبای آن مورد توجه بسیاری قرار گرفته است. ارتفاع گنبد آن 18 متر بوده و با کاشی­های فیروزه­ای تزئین شده است. این قبرستان جزو اولین قبرستان­ های شهر مشهد می­باشد، که در سال ۱۳۱۰ به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است. این آرامستان دارای دو بخش اصلی باغ اول و دوم است. آرامگاه خواجه ربیع در آدرس انتهای خیابان خواجه ربیع  واقع شده است و قبرستان شهری بشمار می­رود، و به همین دلیل رفت و آمد به آن راحت است.

بهشت رضا مشهد
بهشت رضا مشهد

قبرستان بهشت رضا مشهد

بهشت رضا بزرگترین قبرستان در میان آرامستان­ها و قبرستان­ های مشهد را دارد که در 20 کیلومتری جاده مشهد – نیشابور واقع شده ودارای مساحت 180 هکتار و 65 بلوک برای دفن است. این آرامستان در سال 1355 افتتاح شده و تا کنون پذیرای بیشتر اموات شهر بوده است. این آرامستان به فرودگاه مشهد و پارک جنگلی غدیر تا­حدی نزدیک است و دسترسی راحت تری نسبت به دیگر بخش های شهر مشهد دارد. این قبرستان بیشتر شبیه یک پارک بزرگ با درختان بلند و تنومند است.

قبرستان عاشقان مشهد
قبرستان عاشقان مشهد

قبرستان عاشقان مشهد

این آرامستان در روستای عاشقان و در نزدیکی محل آرامگاه فردوسی قرار گرفته است. این قبرستان واقع در 150 متری شمال غرب روستای عاشقان، نرسیده به روستای سید آباد، محله کال زرکش، توس 97 واقع شده است. گفته می­شود که قدمت این قبرستان به اواخر دوره تیموری باز می­گردد. سنگ قبرهای استفاده شده در این قبرستان به اشکال صندوقی شکل و با حجاری­های آیینی می­باشند و برخی از سنگ قبرها نیز  به شکل محراب ساخته شده­اند.

داستانی که باعث شده است این آرامستان نام عاشقان را به خود بگیرد، بسیار زیبا و دارای چندین روایت است. گفته می­شود دختر یکی از بزرگان و پسری از طبقات پایین به یکدیگر دلبسته بودند. پدر دختر مخالف این رابطه بوده است و پسر را در چاهی انداخته و میکشد. دختر به دنبال معشوق می­گردد و متوجه مرگ او می­شود و در آخر خود را به همان چاه می اندازد. باگذشت زمان در اطراف چاه مزار درگذشتگان دیگر شکل گرفته است.

قبرستان بهشت رضوان مشهد
قبرستان بهشت رضوان مشهد

قبرستان بهشت رضوان

این آرامستان که به عنوان دومین قبرستان بزرگ شهر مشهد شناخته میشود گنجایش دفن 3 میلیون از اموات را تا 100 سال آینده خواهد داشت. این آرامستان به تازگی و در سال 1395 افتتاح شده است. آرامستان بهشت رضوان در ابتدای جاده مشهد به کلات واقع گردیده است و دارای مساحت 188 هکتار است.

آرامگاه خواجه اباصلت
آرامگاه خواجه اباصلت

قبرستان خواجه اباصلت

عبدالسلام بن صالح بن سلیمان ایوب بن میسره معروف به خواجه اباصلت هروی از دانشمندان و راویان عصر خود بوده است. خواجه اباصلت یکی از خادمان خاص و از یاران امام رضا بود. این آرامگاه که در کنار خود آرامستان کوچکی نیز دارد در جنوب شرق و در 5 کیلومتری مشهد واقع شده است. بنای بقعه بسیار قدیمی بوده و به صورت چهار ضلعی ساخته شده است و از هر سو به دلیل وجود چهار در به بیرون راه پیدا می‌کند. همچنین کاشی کاری‌ها و آیینه کاری‌های موجود در این بنا باعث شده تا زیبایی آن دو چندان شود. فضای داخلی آن نیز در پلانی مستطیل شکل کاشیکاری­ های زیبایی دارد که توجه را جلب می­نماید.

قبرستان ارامنه مشهد
قبرستان ارامنه مشهد

قبرستان ارامنه

این آرامستان که اکنون در منطقه شمالی شهر قرار گرفته واقع در میدان ابوطالب مشهد، خیابان حر عاملی است. که در پشت درهای آن حکایت­های بیشمار یک قرن مدفون شده است. این بنا که به ثبت ملی رسیده است بعد از انقلاب به ندرت خانه­ی ابدی درگذشتگان بوده است. در آن کلیسایی وجود دارد که هنوز نیز حفظ شده است. این گورستان یکی از قبرستان­ های مشهد با قدمتی بیش از صد سال به شمار میرود. زمین قبرستان وسعتی معادل ۴ هزار و ۵۴۲ مترمربع دارد که در آن مساحت کلیسا یا مادور (نمازخانه) ۱۰۲ مترمربع است. این قبرستان محل دفن مسیحیانی بوده که در طوس و مشهد قدیم ساکن بوده‌اند. در این آرامستان افرادی با فرقه­های گوناگونی همچون ارتودکس‌ها، کاتولیک‌ها، ارامنه گریگور و آشوری‌ها دفن شده اند.

در انتها باید گفت یکی از رسومی که در بیشتر شهرهای ایران و مشهد اجرا میشود، رسم برگزاری مراسم ختم در مسجد است. این مراسم در روز سوم، شب هفتم، شب چهلم و روز سالگرد از سوی خانواده و آشنایان متوفی برای طلب آمرزش و فاتحه خوانی صورت میگیرد. انتخاب مسجد در این شرایط روحی و غم و اندوه خانواده عزادار کار بسیار مشکلی است. برای تسهیل در این امر میتوانید مقاله بهترین مساجد برگزاری ختم در مشهد را خوانده و از آن در این امر مهم کمک بگیرد.

 

سامانه آنلاین ترحیم برگزاری مراسم ختم مجازی این امکان را برای خانواده‌های داغدار فراهم آورده است تا در هر شرایطی بتوانند مجلس ختم آنلاین برای عزیز از دست رفته خود برگزار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *