مراسم ختم در اصفهان

رسوم برگزاری مراسم ختم در اصفهان

اصفهان شهری است تاریخی در مرکز ایران، که از روزگاران کهن تاکنون با نام‌های زیادی از آن یاد شده است. آداب و رسوم مردم این شهر نیز مانند دیگر شهرها خاص و دارای تنوع زیادی است. مراسم عزاداری و برگزاری مراسم ختم در اصفهان نیز مانند سایر شهرهای ایران به صورت­های عمومى و خصوصى صورت مى‌گيرد. در مراسم عزادارى‌ عمومى، سوگواری در روزهاى وفات و شهادت امامان بزگوار انجام می­شود. مراسم عزادارى تاسوعا و عاشورای حسینی نمونه­ای از این مراسم است. این مراسم در سرتاسر استان اصفهان بسيار گسترده است و با رسوم ویژه­ای برگزار مى‌گردد. برای مثال می­توان به دسته­های معروف اصفهان از جمله لومبان، چهارسو، طوقچی و کوش که نام محله­های معروف و قدیمی شهر هستند، اشاره کرد. این دسته­ها در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی به محله­های دیگر رفته و در آنجا به صورت مشترک مراسم سوگواری را اجرا می­کنند.

در این میان سوگواری‌­های خصوصى نيز وجود دارند. این نوع سوگواری به دلیل فوت يکى از عزيزان یا خانواده است. به منظور فراهم آوردن مجلسی جهت حضور آشنایان مراسمی برپا می­شود. رسوم این مراسم برحسب موقعیت اجتماعی متوفی و حتی شهر تغییر می­کند. در این مقاله رسوم برگزاری مراسم ختم در اصفهان بیان شده است تا هرچه بیشتر با این رسم در شهر اصفهان آشنا شویم.

مراسم نی نوازی در اصفهان

نی نوازی از رسوم برگزاری مراسم ختم در اصفهان

یکی از قدیمی ترین رسوم برای برگزاری مراسم ختم در اصفهان، برگزاری مراسم ترحیم با ساز نی است. برگزاری این مراسم سوگواری در بعضی دیگر از نقاط ایران نیز مرسوم است. همچنین نوعی دیگر از عزاداری در برخی مناطق کشور نیز وجود دارد که در آن مداحی با ساز نی و دف نوازی گروهی یا به صورت تکی صورت میگیرد. موسیقی این نوع از مراسم دارای تصنیف­های سنتی و حزن آلود در وصف دوری از متوفی است و به همراه این سازهای عرفانی اجرا می­شوند.

مداحی مراسم ترحیم و برگزاری این مراسم با ساز نی سال­ها است که مورد توجه فرهنگ­ها و اقوام متفاوت ایران قرار گرفته است، که در طول برگزاری این مراسم اشعار عرفانی، دکلمه و پندیات اجرا می­شود. میتوان گفت که این نوع مداحی ترحیم با ساز نی در اصفهان، یک اجرای هنری و جزئی از فرهنگ مردم اصفهان شده است. کشش و حزنی که ساز نی در زمان اجرا ایجاد می­کند دلیل بسیار مهم استفاده از این ساز در مراسم سوگواری است، زیرا که میتواند حس غم و اندوه را به شنونده منتقل نماید.

نحوه برگزاری مراسم تدفین در اصفهان

مراسم تدفین در اصفهان و رسوم ارمنیان

انسان­ها در طول دوره­های مختلف و در تاریخ اجتماعی انسانی به اشکال گوناگون مردگان را دفن کرده اند. برخی از این اشکال نیز به صورت رسوم مختلف درآمده­اند، و به شکل گیری اجتماعات جدید منجر شده­اند. این اجتماعات انواع مختلفی از ادیان و یا اقوام کنونی را ایجاد کرده­اند. مراسم ترحیم در هر یک از ادیان نوع خاص خود را دارد. میتوان مراسم تدفین ارمنیان کشور را نوعی متفاوتی از رسوم برگزاری مراسم سوگوارى در اصفهان دانست.

این مراسم با پوشاندن بهترین لباس (لباس عروسى يا دامادى) متوفى به بدن وی شروع می­شود. بدن متوفی را در تابوتى ساخته شده از چوب قرار مى‌دهند و به کليسا برده و در جایگاه ویژه قرار می­دهند. پس از این مراسم، آشنایان وی تابوت را به صورت ویژه­ای با اتومبيلی که به صورت ویژه برای این مراسم تزیین شده است به آرامستان ارمنيان مى‌برند. بعد از این مراسم لباس­های متوفی را از تن وی خارج کرده و او را شستشو مى‌دهند و به مدت ۲۴ تا ۴۸ ساعت میت را به کلیسای آرامستان امانت مى‌­دهند تا اگر دچار بیهوشی شده باشد، زنده به گور نشود. سپس کشیش بهمراه عزیزانش، وی را به خاک مى‌سپارند.

 

سامانه آنلاین ترحیم برای راحتی خانواده های داغدار امکان برگزاری مراسم ختم آنلاین را ایجاد کرده است تا اگر به هردلیلی امکان برگزاری مراسم به صورت حضوری را ندارند بتوانند مجلسی آنلاین در خور عزیز از دست رفته خود برگزار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *