رزرو بهترین مساجد ختم در مشهد

بهترین مساجد برگزاری ختم در مشهد کدام هستند؟

مسجد مکانی برای عبادت خداوند است، در اسلام مسجد دارای آداب و احکامی ویژه است. از مسجد برای انجام فعالیت‌های دینی استفاده می‌شود و یکی از مهم‌ترین عباداتی که در آن صورت می­گیرد، نماز جماعت است. نماز میت نیز یکی از این فعالیت‌­ها است، که به صورت گروهی و برای آمرزش میت برگزار می­شود.  با این که خواندن نماز ميّت در مساجد مكروه است اما برگزاری مجلس ختم یا مجلس ترحیم برای میت که در روایات آمده است، در این مکان مستحب خوانده می­شود. ولی هر شهری آداب و رسوم خاص خود را برای برگزاری مجلس ختم دارد و بهتر است قبل از آشنایی با مساجد مقاله نحوه­ ی برگزاری مراسم ختم در مشهد چگونه است؟  را مطالعه نمایید. در ادامه به بررسی بهترین مساجد برگزاری ختم در مشهد خواهیم پرداخت.

آشنایی با بهترین مساجد برگزاری ختم در مشهد
آشنایی با بهترین مساجد برگزاری ختم در مشهد

مسجد در قرآن کریم

گذشتگان تصمیم گرفتند تا مکانی برای ارتباط میان آسمان و زمین بسازند و آن را پرستشگاه نام گذاری کردند. در قرآن کریم از مسجد با نام نیایشگاه خداوند یاد شده است. واژه ­ی مسجد در لغت به معنای سجده‌گاه و پیشانی است. به عقیده و نظر مسلمانان مسجد محلی برای  به آرامش رسیدن روح آدمی است. باید گفت مساجد اهل تسنن داری یک مناره و مساجد اهل تشیع دارای دو مناره می‌باشند.

گنبد و گلدسته ­ها و مفهوم آنها در مسجد ایرانی

می‌توان گفت مسجد ایرانی مفهومی از پرستشگاه را به نمایش می­‌گذارد. اکثر مساجد دارای اشکال هشت وجهی یا همان مناره­ها و گنبد هستند، به همین خاطر است که آنها احساس آرامش و انرژی را به آدمی انتقال می­‌دهند. گنبد در مساجد نماد رسیدن به هدف که همان الله است را دارد. همچنین گلدسته‌­ها را نمادی از ايستادگی می­‌دانند در میانه­‌ی صحن بیرونی آن حوض آبی قرار دارد که تصویر آسمان را یادآوری می­کند. آب حوض نماینده‌­ای از آیینه‌ای است که از طریق آن حقیقت وجودی انسان آشکار می‌شود.

مهمترین نکات در رزرو مسجد برای ختم در مشهد
مهمترین نکات در رزرو مسجد برای ختم در مشهد

مهمترین نکات در رزرو مسجد برای ختم در مشهد

رزرو مسجد برای ختم در مشهد جهت برگزاری مراسم یکی از مهمترین نکات است. باید توجه داشت خانواده متوفی در این زمان داغدار بوده و دارای وضعیت روحی بسیار آسیب پذیری هستند، در این هنگام است که باید در انتخاب مسجد به نکات زیادی توجه داشت. به طور مثال مسجدی که انتخاب می­‌شود باید برای میهمانان آشنا باشد و در مکان شناخته شده­‌ای قرار گرفته باشد. برای روز مراسم ترحیم، زمان مورد نیاز و فضای خالی به تعداد مهمانان داشته باشد. تعداد صندلی­‌ها و امکانات دیگر مسجد نیز باید سنجیده شود. همچنین برای راحتی میهمانان باید توجه داشت، مسجد در محدوده طرح ترافیک نباشد و دارای پارکینگ مناسب برای ماشین ها باشد. وجود پله در مساجد می تواند برای سالمندان ایجاد زحمت کند، که باید به این نکات نیز توجه بسیاری کرد.

10 مسجد برتر از بهترین مساجد برگزاری ختم در مشهد و آدرس آنها

برخی مساجد در شهر مشهد دارای امکانات بهتری نسبت به سایرین هستند. در این مقاله تعدادی از بهترین مساجد برگزاری ختم در مشهد آورده شده است، که با در نظر گرفتن هر منطقه از شهر مشهد آورده شده است.

مسجد الزهرا سناباد مشهد
مسجد الزهرا سناباد مشهد

مسجد الزهرا واقع در خیابان احمدآباد مشهد

این مسجد به آدرس حد فاصل بلوار ابوذر و بلوار رضا، دارای ظرفیت 700 نفری است. دارای صندلی برای هر دو قسمت مردانه و زنانه می­باشد و همسطح است.

مسجد توفیق مشهد
مسجد توفیق مشهد

مسجد توفیق واقع در خیابان احمدآباد مشهد

مسجد توفیق در منطقه احمد آباد و به آدرس بلوار رضا، انتهای رضا 9 واقع شده است. این مسجد دارای ظرفیت 1000 نفری می­باشد. دارای صندلی برای هر دو قسمت زنانه و مردانه، آسانسور و پرسنل آشپزخانه نیز می­باشد.

مسجد نقویه واقع در خیابان احمدآباد مشهد
مسجد نقویه واقع در خیابان احمدآباد مشهد

مسجد نقویه واقع در خیابان احمدآباد مشهد

در آدرس احمدآباد در نبش خیابان عارف واقع شده است. دارای ظرفیت 400 نفری است. این مسجد از بهترین مساجد منطقه احمدآباد به شمار میرود و بنای آن از معماری زیبایی بهره برده است.

مسجد قبا واقع در خیابان خیام مشهد
مسجد قبا واقع در خیابان خیام مشهد

مسجد قبا واقع در خیابان خیام مشهد

این مکان بزرگترین مسجد در خیابان خیام جنوبی است. این مسجد به آدرس خیام جنوبی 21 دارای ظرفیت 700 نفر است.  مهم ترین مزیت این مسجد وجود پارکینگ برای خودرو است. دارای صندلی برای هر دو قسمت زنانه و مردانه و آسانسور نیز می­باشد.

مسجد المهدی فلسطین مشهد
مسجد المهدی فلسطین مشهد

مسجد المهدی واقع در خیابان فلسطین مشهد

این بنا از قدیمی ترین مساجد شهر مشهد است. این مسجد که در آدرس فلسطین 14واقع شده است دارای ظرفیت 450 نفری است و دارای آسانسور و صندلی در هر دو قسمت زنانه و مردانه نیز می­باشد.

مسجد ثارلله کوثر مشهد
مسجد ثارلله کوثر مشهد

مسجد ثارالله­ واقع در خیابان کوثر مشهد

این مسجد در منطقه وکیل آباد و به آدرس کوثر8 دارای ظرفیت 800 نفری است و شناخته شده ترین مسجد در این منطقه می­باشد.

مسجد جوادالائمه امامت مشهد
مسجد جوادالائمه امامت مشهد

مسجد جوادالائمه واقع در خیابان امامت مشهد

از مساجد بزرگ منطقه است و در آدرس بین امامت20 و 22، با ظرفیت 300 واقع شده است.  اما با وجود دو طبقه مجزا دارای آسانسور نیست.

مسجد غدیر علی بابا مشهد
مسجد غدیر علی بابا مشهد

مسجد غدیر باباعلی واقع درخیابان معلم مشهد

این مسجد به آدرس حد فاصل معلم 33 و 35 دارای دو طبقه مجزا برای بانوان و آقایان طراحی و ساخته شده است، اما مشکل این بنا این است که دارای آسانسور نیست.

مسجد ثامن الائمه فرامرز عباسی مشهد
مسجد ثامن الائمه فرامرز عباسی مشهد

مسجد ثامن الائمه واقع در خیابان فرامرز عباسی مشهد

در آدرس فرامرز عباسی 8 واقع شده است. این مسجد دارای ظرفیت 500 نفری است و دارای آسانسور نیز می­باشد. و یکی از زیباترین مساجد شهر به شمار می­رود.

مسجد الزهرا سناباد مشهد
مسجد الزهرا سناباد مشهد

مسجد الزهرا واقع در خیابان سناباد مشهد

می­توان از مسجد الزهرا به عنوان یکی از قدیمی­ترین مساجد شهر که در آدرس پنجراه سناباد واقع شده است، نام برد. این مسجد دارای ظرفیت 350 نفری بوده و دارای صندلی درهر دو قسمت آقایان و بانوان می­باشد.

 

در حال حاضر بدلیل وجود ویروس کرونا خیلی از خانواده‌های داغدار جهت رعایت پروتکل‌های بهداشتی از برگزاری مجلس ختم در مساجد و به صورت فیزیکی خودداری می‌کنند ما در سامانه آنلاین ترحیم این امکان را برای خانواده‌های داغدار فراهم آورده‌ایم تا در هر شراطی مراسم ختم مجازی برای عزیز از دست رته خود برگزار کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *